Crohnova nemoc

Crohnova nemoc je zánětlivé onemocnění trávicího traktu, které nejčastěji postihuje tenké a tlusté střevo. Tyto záněty se na rozdíl od ulcerózní kolitidy často stěhují. Nejčastější projevy jsou bolesti břicha, časté průjmy, nadýmání a krev ve stolici.

Zkušenosti s Crohnovou nemocí:

S Crohnovou nemocí mám velké zkušenosti díky mé klientce a teď už i kamarádce Zdeňce (23 let). Přišla za mnou v červnu roku 2010 a žádala mě o radu, jak přírodně léčit toho nepříjemné onemocnění (které má diagnostikové od června roku 2006). Aby to nebylo málo, přišla ke mně také s ekzémem na celých zádech a hrudníku (ekzém od podzimu roku 2007), také měla na temeni hlavy zanícenou kůži s obrovskými šupinami a vypadanými vlasy (od léta 2008).

Přestože pravidelně navštěvovala lékaře, její stav se stále zhoršoval. Ekzém se rozšiřoval a vlasy stále více padaly. Průjmy byly relativně pod kontrolou, ale také díky dobré životosprávě. Konkrétní lékařská léčba Crohnovy nemoci se u ní skládala z biologické léčby - co 14 dní aplikovala injekce (biologická léčba jsou farmaka, které jsou cílené na konkrétní pochod v těle, používají se pro mnoho druhů onemocnění), také byla léčena kortikoidy (jak vnitřně, tak ve formě mastí na ekzémy).

Jakmile jsem zjistila všechny podrobnosti jejich problémů a projevy, začaly jsme s úpravou stravy a přírodní léčbou, kterou jsem postupně upravovala. Po 6 měsících přírodní léčby je dnes Zdeňka úplně zdravá. Ekzém zmizel z celého těla, zánět na temeni hlavy se postupně stabilizoval a dnes má krásnou pokožku a husté vlasy. Stolici má v pořádku (lékařka ji při vyšetření řekla, že má střeva bez zánětu a čisté jako dítě). Obrovským úspěchem je také to, že už nemusí brát žádné léky. Po domluvě s lékařskou jsme zkusili vysadit biologickou léčbu a Crohnova nemoc se nevrátila. V nemocnici nevěří, že se nemoc nevrací bez biologické léčby a kortikoidů (již 6 měsíců).

Problémy spojené s Crohnovou nemocí:

Dnes se toto onemocnění vyskytuje stále častěji a běžně se stává, že u pacientů léčených pouze farmaceutiky se rozvíjí další choroby spojené s imunitou a zánětlivými procesy v těle. Např. se často objevují kloubní problémy, chudokrevnost, kožní nemoci a mnoho jiných chorob způsobených také nežádoucími účinky léků. Dle mého názoru je potřeba kombinovat lékařskou léčbu s přírodní. Postupně tak začne nemoc mizet a pacienti už léky nepotřebují.

Jak na léčbu Crohnovy nemoci:

Léčba Crohnovy nemoci je natolik komplikovaná, že je vhodné vyhledat poradce, který má s touto chorobou zkušenosti a dobrou znalost přírodní léčby. Neodbornými pokusy si může pacient i ublížit. Každý pacient má odlišnou životosprávu, návyky a příčiny vzniku choroby, a proto neexistuje univerzální návod k léčbě.

Základní pravidla léčby Crohnovy nemoci:

  • individuální úprava jídelníčku přizpůsobena stavu choroby
  • přírodní prostředky navržené dne finančních možností klienta
  • vitamíny a minerály dle zdravotního stavu klienta a konkrétní fáze Crohnovy nemoci
  • článek o léčbě Crohnovy choroby
  • v mém eshopu najdete přírodní produkty na léčbu Crohnovy choroby