Atopický ekzém - léčba

Co je atopický ekzém?

Jedná se o zánětlivé kožní onemocnění, charakterizované svěděním, suchostí, nebo naopak mokvajícími záněty kůže. Objevuje se obvykle v raném dětství, průběh bývá dlouhodobý s opakovaným vzplanutím zánětu. Ekzém se často vyskytuje spolu s projevy senné rýmy, astmatu a potravinovou alergií.

Atopický ekzém - rozdíl mezi klasickou a přírodní léčbou:

  • a) Klasická medicína používá prostředky, které potlačí imunitní reakci na alergeny. V praxi to znamená, že nemocný užívá antihistaminika – léky proti alergii a tzv. kortikoidy – hormonální léky. Po těchto lécích se bude ekzém více či méně lepšit. Ale v momentě, kdy je pacient přestane brát, atopický ekzém se ihned vrátí ve stejné nebo častěji v horší podobě.
    Otázkou tedy je: Jsou tyto prostředky lékem, když pouze potlačují vnější projev ekzému?
  • b) Přírodní medicína - alternativní medicína, nebo také celostní léčba, jsou tytéž názvy pro postup, kdy je hledána a léčena příčina nemoci a ne její vnější následek (jako je např. ekzém). Atopický ekzém je zde chápán jako vylučování škodlivých látek z vnitřního prostředí těla do kůže. Nejčastější příčinou bývá to, že vylučovací orgány, jako jsou střeva, ledviny a játra, jsou oslabené a nedělají vše tak, jak by měly. Základní léčba takového onemocnění je tedy očista a posílení orgánů, které jsou oslabeny, tak, aby byly škodliviny vylučovány jimi a ne kůží.

Příklad z praxe

Můj partner má atopický ekzém už od 2 let. Jeho stav se postupně zhoršoval. Nejdříve malé plošky v loketních jamkách a pod koleny. Pak kolem rtů, očí, v obličeji a postupně se mu od puberty do 26. roku ekzém rozrostl na 90% těla (celé záda, zadek, ruce, od krku po prsa a nohy).

Vyzkoušeli jsme mnoho – různé bylinné masti, tinktury, bylinné směsi, omega - 3 mastné kyseliny, očisty střev, kryoterapii, hypoalergenní diety, akupunkturu a mnoho dalšího. Všechny tyto léčby zlepšovaly stav – dlouhodobě jsme dokázali ekzém zlepšit o 20-50 %, což také považujeme za úspěch. Např. po určitých bylinných směsích na 3 měsíce ekzém skoro vymizel, kůže nebyla svědivá ani zánětlivá, ale suchá byla pořád.

Jak atopický ekzém vyléčit?

Až v roce 2010 jsme přišli na to, jakou cestou se vydat, abychom ekzém vyléčili úplně. Dnes už je to už půl roku, co ekzém po přírodní léčbě skoro nikde na těle není a postupně mizí. Kůže není svědivá, ani zanícená. Ekzém zmizel z 90 % jeho původního rozšíření. Vláčnost kůže není ještě úplně v pořádku, ale pořád se lepší.

Tak obrovské výsledky nastaly, až když nám z mnoha přečtených knih konečně došla informace – musíme kombinovat více druhů přírodní léčby najednou! Po tomto zjištění jsme vytvořili komplexní web zaměřený čistě na atopický ekzém a léčbu atopického ekzému. Osvědčila se nám tato kombinace
  • pročištění střev
  • individuální změna stravy (u každého pacienta s ekzémem jsou trošku jiné problémy ve stravování)
  • přírodní širokospektrální léčebné prostředky – Zelený ječmen a Chlorella (ale pozor, není jedno, od jaké firmy tyto výrobky máte. Vyzkoušeli jsme si, že zabírá jen šťáva ze zeleného ječmene a ne prášek ze sušených listů). Na internetu a ve zdravých výživách se tato šťáva nedá sehnat, je to možné pouze u speciálně vyškolených poradců a s osobní konzultací (v této oblasti také poskytujeme konzultace a přednášky) - je nutné si nechat dávkování navrhnout idividuálně, jinak se léčivé účinky nemusí dostavit
  • dobře vstřebatelné potravinové doplňky – vitamíny a minerály. Suchá kůže potřebuje daleko více živin, než zdravá, protože se neustále obnovuje, odlupuje a ztrácí daleko více vlhkosti. Tělo při této obnově spotřebovává velké množství vitamínů a minerálů. Ty je potřeba doplňovat, jinak kůže nebude mít z čeho "stavět". Minerály, které koupíte běžně v lékárně, jsou vstřebatelné jen z 5 – 10 %. Existují i formy minerálů, které jsou vstřebatelné ze 40 % a 90 %. Moc se nám osvědčilo jejich používání. Záleží také na dávkování, které je třeba navrhnout tak, aby tělu poskytlo dostatek stavebních prvků a aby zároveň tělo nezatěžovalo.

Takováto léčba samozřejmě netrvá 1 měsíc. Čím déle se atopický ekzém u pacienta vyskytuje, tím déle léčba bude trvat. Je to velmi individuální – u někoho to trvá 3 měsíce, u jiného ½ roku, nebo rok. Ale brzo v průběhu léčby lze vidět zlepšení.

Nejdůležitější je vytrvat a nevzdávat to! Po krátké léčbě se ekzém vrátí. Kdybychom my nevytrvali, můj muž by dodnes nemohl sportovat a žít běžným způsobem života.

Pokud se chcete atopického ekzému zbavit, budeme se těšit na setkání s Vámi!